A CSODANÖVÉNY LEVÁLTJA AZ ANTIBIOTIKUMOKAT?
Szerencsére napjainkban egyre több kutatás fordul a „természet patikája” felé. Az eredmények sem maradnak el! A kerti sarkantyúka lett az év gyógynövénye. A würzburgi egyetem kutatói a gyógynövény meglepő és sokoldalú tulajdonságai alapján választották meg a kerti sarkantyúkát az év gyógynövényének. [cn-social-icon]
Főbb tulajdonságai közt megemlíthetjük, hogy a növény aktívan gátolja a baktériumok, vírusok, gombák szaporodását, és ez mellett komoly vérkeringést serkentő hatással is rendelkezik. Többek között ezeknek is köszönheti az elismerést.
A hivatalos indoklás alapján a növény – latin nevén Tropaeolum majus – fogyasztása részben helyettesítheti az antibiotikumok szedését, ezáltal pedig csökkenti a gyógyszerrel szembeni rezisztencia kialakulásának az esélyét.
A növény föld feletti részei ehetőek, a leveleit sokan salátaadalékként használják. Mivel íze az édes borséra, illetve a retekére emlékeztet, ezért különböző sajtok mellé is szívesen fogyasztják. A kerti sarkantyúka magjában található antibiotikum a bélflóránkat kímélve pusztítja el azokat a baktériumokat, melyek a légzőszerveinket támadják meg.
A kerti sarkantyúka antibiotikus, vérképző és összehúzó hatású. Többféle felhasználási módok közül leginkább fertőtlenítőként és antibiotikumként használják. Magjait is hasznosítják, – a szépségiparban a biokrémekhez használják fel. Kivonatát egyrészt erősítőszernek, afrodiziákumnak tartják, másrészt hajápolásra használhatják.
Kedves olvasó! Ha szeretnél tőlünk értesítést kapni a friss hírekről, akkor kattints ide, és iratkozz fel az ingyenes hírlevelekre: http://www.netextra.hu/newsletter/
Levelei és virágai is rengeteg C-vitamint tartalmaznak, és a tapasztalatok szerint több mint 40-féle baktériumtörzzsel képes elbánni, többek között a rettegett Staphylococcusszal is.
A növény legpikánsabb ízű része a magja, viszont jó vele vigyázni, mert a magok hashajtó hatásúak.
Magját április közepén vetik, a növény májustól októberig folyamatosan virágzik. Nemcsak gyógyhatása miatt hasznos. Joggal nevezik a kertek álomvirágának, mert gondozást alig igényel, magjait elszórva minden évben ismét kihajt. A kerti sarkantyúka Peruból került Európába. Magyarországi vonatkozása is van a növénynek. Egykor a parasztházak általánosan elterjedt dísznövénye volt. [cn-social-icon]