5 ÉTEL A SZEMED EGÉSZSÉGÉÉRT – HOGY MEG NE VAKULJ!
Egész nap a számítógépet bámulod, aztán munka után lazítasz egy kicsit a tévé előtt, közben pedig a telefonodon böngészel, csetelsz, üzensz ismerőseidnek, szervezed a hétvégét – egy szóval éled a társasági életed? Hasonlóképpen éli hétköznapjait a gyerek is? Csak éppen ő hat képernyőt néz? Akkor ne csodálkozz, ha ezek után estére vérben forognak a kiszáradás ellen küzdő szemeitek.
[cn-social-icon]
Okok
A látás az ember egyik legértékesebb érzéke.
Nem kell extra képzelőerő, hogy belegondoljunk, mennyire sikeresen boldogulnánk a látásunk nélkül. Megvan? Én kb. sehogy!
Mégis, a végsőkig húzzuk és erőltetjük, miközben egyre több gyerek visel szemüveget, de évről évre nő a szürkehályog-operációk száma is. Ez a betegség eddig főként az idősebb korosztályt érintette, de ahogy a műtétek száma nő (évente 60-65 ezer), érdemes lenne belegondolni, mit tudunk tenni a megelőzésért.
Sok szembetegség oka pusztán az életmódunk (a 3 képernyős világ: tévé, számítógép, telefon), a környezeti ártalmak, a túlzott gyógyszerfogyasztás, de az étkezés is közrejátszik.
Tojássárgája
Van azonban jó pár olyan étel, ami segíti az éleslátás megtartását és a szemek általános egészségét. Az öt leghatásosabb étkek egyike a tojássárgája.
A tojássárgája magas lutein-tartalmának köszönheti jótékony hatását. A lutein egy a karotinoidok csoportjába tartozó antioxidáns. A lutein és a hozzá hasonló vegyület, a zeaxantin képesek semlegesíteni a szabadgyököket. A lutein felszívódását fokozza az, ha olíva- vagy kókuszolajjal fogyasztjuk.
Spenót
Gyerekkorunk mumusa, pedig egyáltalán nem olyan szörnyű, mint azt az üzemi menzán tálalt főzelék színe alapján gondoltuk. Az életteli zöld levelek ráadásul csodákra képesek, ha a szemünk egészségéről van szó.
Nyersen fogyasztva a leghatékonyabb, így képesek a legjobban hasznosulni a benne található antioxidánsok.
Ma már szinte mindenütt kapni előmosott, salátába aprítható „bébispenótot”, nincs tehát kifogás! Sőt a spenót mellé még fogyaszthatunk brokkolit, római salátát, borsót, kelbimbót, cukkinit és más káposztaféléket, amik szintén magas luteintartalmuknak köszönhetik jótékony hatásukat.
Áfonya
Áfonya – más néven „agyfonya” – egyes vélemények szerint a legegészségesebb étel a világon.
Ragyogó kékje antocianinokat, erős antioxidánsokat tartalmaz, melyek segítik a szervezet általános védelmét. Az áfonya fogyasztásával védhetjük retinánkat az oxigénkárosodás és a napártalmak ellen.
Répa
A fütyülés profi elsajátítása mellett a szemek erősítésére is ajánlott a répafogyasztás.
Bár a sárgarépa nem feltétlenül fordítja vissza a látásromlást, a szem általános egészségéért sokat tesz.
Bővelkedik luteinben és a béta-karotin szintje is magas, amit a szervezet A-vitaminná alakít – ez a szemegészség egyik legértékesebb tápanyaga. Sőt hiánya a fejlődő világokban a vakság fő oka!
Jó hír, hogy a répa mellett a narancsszínű ételek, mint a mangó, a tök, a sárgabarack, az édes burgonya és a sárgadinnye is tartalmaz béta-karotint.
Mandula
Erről az E-vitaminban gazdag magról is bebizonyosodott, hogy lassítja a makula degenerációt, s mindössze egy maroknyi már fedezi is a napi szükségletünk felét.
Ezen felül a mandula tartalmaz még – a rák kezelésben használatos – B17-vitamint is. A mandula tulajdonképpen az általános jókedvünket is segíti. Hozzájárul a fogyáshoz, csökkenti a koleszterinszintet, megelőzni a szívbetegségeket és javítja az arcbőr minőségét is.
Persze, semmi sem pótolhatja egy szakember tudását, így ha bármi rendelleneset észlelünk, vagy pár nap pihentetés után is még véreres a szemfehérjénk, nem látunk tisztán közelre vagy távolra, esetleg hályogra gyanakszunk, mindenképpen keressünk fel egy szakorvost! – Men.hu
[cn-social-icon]