A rendszeres kávéfogyasztás javítja a memóriát?
A tudósok egyik kedvenc témájának számít a kávé, és ezzel együtt a koffeinfogyasztással kapcsolatban sok kutatás látott már napvilágot.
[cn-social-icon]
Megjegyzés: mi, Magyarok világviszonylatban is kiemelkedő helyet foglalunk el az egy főre jutó kávéfogyasztás terén.
A koffein szervezetbe történő bevitele és a hosszú távú memória alakulásának kapcsolatában nemrégiben azonban áttörést könyvelhettek el a szakemberek. Már korábban is szinte biztosak voltak benne a tudósok, hogy a kávé és a koffein fogyasztása pozitív hatással van a hosszú távú memóriánkra, tényekkel azonban nem tudták bizonyítani ezt az állításukat.
Százhatvan normál fogyasztással bíró embert vett be a kísérletébe Michael Yassa, a Kalifornia Egyetem idegkutató professzora, melynek elején különböző képeket mutattak az illetőknek. Ezután véletlenszerűen kaptak pirulákat, melyek fele 200 milligramm koffeint tartalmazott, a másik fele pedig placebo hatással bírt csupán.
Kedves olvasó! Ha szeretnél tőlünk értesítést kapni a friss hírekről, akkor kattints ide, és iratkozz fel az ingyenes értesítésünkre: http://www.netextra.hu/newsletter/
Egy nap elteltével visszahívták a teszt alanyait és újra eléjük tettek különböző képeket, melyeket három csoportba kellett sorolniuk: láttam már, hasonló, új kép. Egyes képeken apróbb eltérések voltak csak az egy nappal korábban látotthoz képest, például egy lónak más volt a színe.
Nagyjából hasonló százalékkal ismerték fel a fotókat a koffeint fogyasztó emberek és a placebót szedett alanyok az “új kép” és a “láttam már ” kategóriákban. Azonban előbbi csoport sokkal hatékonyabban tett különbséget a “hasonló” és a “láttam már” kategória között, mint a másik tagjai.
A tudós szerint a koffein javítja a hosszú távú memóriát, azért mert gyorsítja a memória rögzülésének folyamatát.
Yassa hozátette, ez nem azt jelenti, hogy tanulás után kell fogyasztani a kávét és nem előtte.
Egy teljesen más emberekből álló csoporttal azt vizsgálták, hogy mennyi időre van szükség eme memória rögzülésére. Az embereket két részre osztották, megmutatták nekik a képet, majd másnap visszarendelték őket és csak egy órával a második fázis előtt adták nekik a pirulákat. A képfelismerések jóval rosszabb eredményt mutattak, mint az első kutatás esetében, így nem jártak eredménnyel. Tehát ez azt jelenti, hogy ha magolás közben nem iszunk kávét, akkor másnap, a vizsga előtt már ihatunk bármennyit, az nem javítja a memóriánkat – ecsetelte a professzor.
Nem mindegy, mennyi koffein jut be a szervezetünkbe, derült ki. A 300 milligrammos kísérletnél a mellékhatások miatt romlott a teszt eredménye, 100 milligramm esetében pedig nem tapasztaltak javulást a placebóhoz képest.
Túl sok koffein fogyasztása láthatóan ront a teljesítményen, tehát ne igyunk sokat! – fejezte be mondandóját Yassa professzor. – NetExtra.hu
[cn-social-icon]