ÍGY KÍSÉRLETEZIK RAJTUNK A FACEBOOK
Több mint 600 ezer ember érzelmeivel játszadoztak a Facebooknál dolgozó tudósok, hogy kiderítsék: a pozitív és negatív töltésű bejegyzések mekkora hatással vannak a felhasználók hangulatára.
A szakemberek véletlenszerűen kiválasztottak 689.003 embert a közösségi oldalról, majd megváltoztatták a posztok megjelenítését szabályozó algoritmusokat. Mégpedig úgy, hogy jelentősen módosították a pozitív és negatív kifejezéseket tartalmazó bejegyzések arányát a kiválasztottak hírfolyamában. Azaz sokkal több negatív kifejezéseket tartalmazó posztot jelenítettek meg egyesek falán, a pozitívakat meg elrejtették – vagy fordítva. A felmérők kihangsúlyozták, hogy egy gép hajtotta végre a kísérlet szerves részét, tehát nem olvasott bele senki a felhasználók személyes bejegyzéseibe.
Ezek után egy hétnyi elemzés következett: kiderült, hogy azok a felhasználók, akiknek falát manipulált algoritmussal "kezelték", sokkal gyakrabban posztoltak szomorú (ha a negatív posztokból kaptak többet) vagy vidám dolgokat (ha a pozitívakból) a közösségi oldalra.
Félreértések elkerülése végett a Facebook felhasználói szerződésében benne van, hogy a cégnek jogában áll hozzáférni és felhasználni a közösségi oldalon közzétett információkat. Bár ezt főleg hirdetésekkel kapcsolatban használják, de tulajdonképpen különböző tesztek, kutatások és felmérések kapcsán is megtehetik – az egész tehát teljesen jogszerű.
A pszichológusok mindenesetre nagyon boldogok, mert virtuális laborként használhatják a legnagyobb közösségi oldalt. Adam Kramer például, a PNAS tudományos lapban közzétett tanulmány vezető szerzője korábban azt nyilatkozta, azért csatlakozott a Facebookhoz, mert a közösségi portál adatbázisa a világ eddigi legnagyobb kutatási terepe. Kérdés, hogy a felhasználók, akiket kísérleti egereknek használnak, mennyire boldogok ettől…
Forrás: katt