Számos kedvező hatása ismert a birsalmának, amit az egyik legrégebbi gyümölcsként ismernek. Fogyasztása kevésbé elterjedt, pedig szépen beérve igazán finom tud lenni. Vizsgáljuk meg közelebbről ezt a remek gyümölcsöt, milyen problémákban nyújthat segítséget. [good_old_share]
A Kaukázus vidékéről származik a birsalma, és a rózsafélék családjába tartozik. 40-50 birsfajta ismert a világon, hazánkban pedig 10-15 fajta található meg. Ősz végi gyümölcs, ami megfelelő hőmérsékleten tárolva tavaszig is eláll. Válasszunk eltevésre minél keményebb és sérülésmentes darabokat.
Elég ugyanis egy kicsi sérülés, és rövid időn belül meg fog rohadni. Érdemes időközönként átválogatni őket, és a sérülteket elfogyasztani először. Rengeteg jobbnál jobb lehetőség adódik a felhasználására hála istennek. Érdekesség, hogy a birsalma és birskörte csak alakjában különbözik egymástól.
Rengeteg vitamint és ásványi anyagot, almasavat, csersavat tartalmaz a hagyományos almához hasonlóan. Több mint 27 féle ásványi anyag is található bennük jelentős vitamintartalmuk mellett (A-, B1- ,B2-, C-, E-, P-vitamin). A vérzékenység kezelésében is hatékonynak bizonyulhat birs egyedülálló P-vitamin tartalma.
Kedves olvasó! Ha szeretnél tőlünk értesítést kapni a friss hírekről, akkor kattints ide, és iratkozz fel az ingyenes értesítésünkre: http://www.netextra.hu/newsletter/
Nagy-és dédszüleink számtalan betegség megelőzésére, kezelésére alkalmazták a birsalmát. Görcsoldóként, menstruációs panaszok ismert ellenszereként terjedt el, ám ma már számos probléma gyógymódjaként használják. Nyersen őrzi meg leginkább értékes összetevőit, vagyis így a legegészségesebb
. Szabályozza a vércukor- és koleszterinszintet, és lassítja annak felszívódását, valamint gazdag pektinben, mely csökkenti a bélgyulladást. Hatékony ellenszere a székrekedésnek. Puffadás esetén, amikor úgy érezzük, az étel meg sem mozdul a gyomrunkban, segít a birsalma. Menstruációs fájdalmakra is használható, mert remek görcsoldó, a bélgyulladást is gyógyítja. Napi 2-3 alkalommal, fél pohár birsalmalevet érdemes meginni gyulladások és menstruációs panaszok ellen.
Sárga színének köszönhetően elősegíti az emésztést, a szervezet méregtelenítését, erősíti az immunrendszert. Köhögéscsillapításra is használják magjait a népi gyógyászatban. Aranyér ellen is hatásos a birsalmából készült krém. Még reumás panaszokra, égési sebekre, fagyásra is jótékony gyógyír ez a gyümölcs. Vérzékenység ellen szintén bevetették. Bőrnyugtató és frissítő hatása miatt kiváló arckezelő. A birs leve hidratálja és táplálja a bőrt, ráncok enyhítésére, valamint a szem alatti ödémás bőr szépítésére kiválóan alkalmas.
Birsalma sajt
hozzávalók:
- 2 kg birsalma
- 60 dkg cukor
- 1 dl víz
elkészítés:
-
A birsalmákat jól megmossuk, magházukat eltávolítjuk, és héjastól (csak ha szép a héja) apró kockákra vágjuk, megfelelő edénybe tesszük, felöntjük vízzel, hogy bőven ellepje.
-
Hozzáadjuk a cukrot, és főzzük, míg megsűrűsödik. Amikor sűrűsödni kezd, állandóan kevergetjük, hogy ne égjen oda, akkor jó, amikor a kanalat megemelve, nem csepeg le az alma.
- Pudingformákba adagoljuk, egy napot állni hagyjuk, másnap kiborítjuk. Azonnal fogyaszthatjuk, vagy akár egy-két hétig is száríthatjuk.